Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec: Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]

AKC
Fot. Aneta Kaczmarek
Lubliniec: Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa to projekt, którego celem jest zaprojektowanie i wybudowanie na terenie województwa śląskiego szerokopasmowej infrastruktury światłowodowej, która będzie umożliwiała optymalny rozwój usług telekomunikacyjnych w obszarze łączności szerokopasmowej. Dziś miało miejsce uroczyste otwarcie pierwszej jej części na obszarze powiatu lublinieckiego.

Lubliniec: Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa to projekt realizowany przez Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego (ŚCSI). W ramach przedsięwzięcia planuje się wybudowanie ok. 495 km sieci szkieletowej, w tym wykonanie 58 węzłów sieci szkieletowej na trasie biegnącej pomiędzy następującymi miastami: Tarnowskie Góry, Lubliniec, Kłobuck, Częstochowa, Myszków, Zawiercie, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Pszczyna, Bielsko-Biała, Żywiec, Cieszyn, Jastrzębie-Zdrój, Żory, Wodzisław Śląski, Racibórz, Rybnik. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszej połowie 2015 r.

Sieć zostanie udostępniona operatorom telekomunikacyjnym, którzy z kolei będą udostępniać ją odbiorcom.

Dziś w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej części Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej obejmującej obszar powiatu lublinieckiego.

Gotowy 25-kilometrowy odcinek stanowi zapowiedź odbioru jeszcze przed końcem roku, sieci dla powiatów tarnogórskiego, lublinieckiego oraz kłobuckiego.

- Budowę sieci szerokopasmowej porównuję do tego, co nasi ojcowie robili w latach 50., 60. czy nawet 70. Myślę tu o elektryfikacji Polski. To jest zadanie tej właśnie wielkości - mówił Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. - Nie byłoby to możliwe bez współpracy z samorządami. Nie udałoby się to z samymi przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi.

Zdaniem marszałka województwa śląskiego, Mirosława Sekuły, rozwój infrastruktury informacyjnej jest równie ważny jak infrastruktury komunikacyjnej.

- Bez informatyzacji nie da się rozwijać gospodarki i społeczeństwa. Trzeba stworzyć podstawy do budowy innowacyjnej, konkurencyjnej gospodarki. Bez dostępu do informacji nie jesteśmy w stanie tego zrobić - mówił Sekuła.

Tymczasem okazuje się, że na terenie województwa śląskiego wciąż są tzw.białe plamy.

- My dzisiaj budujemy łączność. Prawie milion mieszkańców naszego województwa jej nie ma. Ta część populacji skazana jest na narzędzia reglamentowane. Alternatywne źródła daje te własnie projekt - podkreślał Eugeniusz Romański, dyrektor ŚCSI.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto