Kwalifikacja wojskowa 2018. Wezwanie dostanie prawie 200 tys. osób. Także kobiety!

Kwalifikacja wojskowa 2018. W najbliższych miesiącach do Wojskowych Komend Uzupełnień w całej Polsce będzie musiało zgłosić się 200 tys. osób. Dotyczy to nie tylko młodych mężczyzn, ale też kobiet.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od dnia 30 stycznia do dnia 27 kwietnia. Obejmuje mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Jeśli wezwani nie stawią się przed komisją lekarską lub nie poinformują o tym, że wskazany termin im nie pasuje, grozi im kara grzywny lub przymusowe doprowadzenie przed komisję.

Kwalifikacja wojskowa 2018. Trzeba stawić się na komisji lekarskiej
Kwalifikacja wojskowa, bo tak nazywa się rejestracja osób, które mogą trafić do jednostek wojskowych, rozpocznie się 30 stycznia i potrwa do 27 kwietnia.

Przede wszystkim obejmie mężczyzn urodzonych w 1999 roku, choć nie tylko. „Zaproszeni” są też na nią panowie, którzy przyszli na świat w latach 1994-1998, którzy wcześniej nie uzyskali określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, mężczyźni i kobiety z roczników 1997 i 1998, dotąd uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (czyli mają kategorię zdolności B), a także mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1998 i 1999, z kategorią zdolności B, której ważność upływa po 28 kwietnia 2018 r.

Wojskowe Komendy Uzupełnień powołają też kobiety urodzone w latach 1994-1998, które mogą przydać się armii, gdyż mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz te panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na takich kierunkach, jak m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo, o ile nie mają jeszcze przyznanej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego uspokaja, że nie ma się czego bać.

Do WKU mogą przyjść też osoby pełnoletnie, które chcą dobrowolnie zgłosić się do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Stawienie się na kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Mimo, że dziewięć lat temu zawieszono obowiązkową służbę wojskową na rzecz armii zawodowej. Mimo to zniesienie służby zasadniczej nie spowodowało, że zniknęła obowiązkowa kwalifikacja. To ona zastąpiła pobór. Jest organizowana po to, by zebrać informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi i sprawdzić czy mają oni predyspozycje do pełnienia służby w wojsku.

Kwalifikacja wojskowa 2018. Trzeba stawić się na komisji lekarskiej

Osoba, która nie zgłosi się na kwalifikację, musi liczyć się z ewentualną grzywną lub przymusowym doprowadzeniem przez policję. Dotyczy to również osób, które z jakichkolwiek przyczyn nie otrzymały wezwania. Nie ma tłumaczeń przed wojskowymi. Nawet praca poza granicami nie jest usprawiedliwieniem. Chyba, że osoba pracująca za granicą jest wymeldowana z kraju.
- Dlatego przypominamy, że jeśli osoba nie może stawić się przed komisją w wyznaczonym terminie, powinna nas o tym wcześniej poinformować - podkreśla ppłk. Klag. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, powinniśmy to uczynić niezwłocznie, kiedy będzie już to możliwe.

Jednak w praktyce sięga się po te środki bardzo rzadko. Przykładowo, w Katowicach nie stosuje się kary grzywny. Za to w zeszłym roku wydano postanowienia o przymusowym doprowadzeniu przed komisję dla ok. 10 proc. poborowych. - To nie znaczy, że w tylu przypadkach doszło to do skutku. Często zainteresowani w czasie kwalifikacji byli poza granicami, po powrocie sami stawiali się przed komisją - tłumaczy Dariusz Czapla z Urzędu Miasta w Katowicach.

Kwalifikacja wojskowa 2018 - Poznaj kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej

:

Kategoria "A"- zdolny do czynnej służby wojskowej.

Kategoria "B" - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej. Co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii "A", w czasie pokoju;

Kategoria "D" - niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii "A", w czasie pokoju;

Kategoria "E" - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii "A", w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


Wideo

red, zal

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

05.02.2018, 12:58

Z koniem się pokop...

01.02.2018, 21:42

Co tutaj bajdolicie ,nie trzeba być żołnierzem ,by się dobrze bronić ,dokopał bym nie jednemu trepowi

01.02.2018, 00:00

Taaa. Synuś folkslistę w fsb podpisze i tatusia obroni... Daj se na luz chłopie.

31.01.2018, 16:46

Przepraszam, mam nadzieję, że Pana nie uraziłem. Przykro to stwierdzić, ale za ten kraj już bardzo niewielu chciałoby walczyć. Zmienili się ludzie, zmieniły się priorytety i sam Pan rozumie. Ja do wojska swojego syna nie namawiam, a na nasze Polskie wręcz uczulam. Nie dlatego, że nie kocham swojego kraju. Kocham. Ale. Nie po to człowiek idzie do wojska, by się publicznie kłaniać 25-cio letniemu farmaceucie z Łomianek.

31.01.2018, 13:32

Brawo rząd.
Trzeba byc czujnym przed KACAPAMI -to dzicz...

31.01.2018, 12:21

Witam Panie Januszu. Młodo się czuję mając 50+ z przodu, ale dzięki za komplement... Swoje pytanie kieruję do tych, którzy siedząc w ciepłym pokoiku przed kompem, wypisują groźne hasła... Ponawiam pytanie- co zrobisz pacyfisto, kto obroni Ciebie i Twoją rodzinę? Pewnie nastawi karku ten, który jakieś szkolenie przeszedł. Nie twierdzę, że wszyscy muszą zostać w wojsku, ale każdy zdrowy mężczyzna powinien takowe szkolenie przejść. Wszyscy uczyliśmy się czytać i pisać, ilu zostało pisarzami? Niewielu a umiejętności i wiedza pozostały...
Pozdrawiam.

30.01.2018, 23:15

ISLAM NAS ZALEWA xDD z pewnością lada dzień w bolzdze zapanuje szariat i te 0,1% społeczeństwa będących muzułmanami zacznie odprawiać publiczne egzekucje. Szanujmy się

30.01.2018, 23:12

Co xDDDD Tylko bieda umysłowa ocenia ludzi po ich ubiorze. WIELKIE SAMCE ALFA xD nawet mi nie żal takich ludzi

30.01.2018, 22:58

Sąsiedzi z UE mają wojska i karabiny. I boją się ich użyć aby nie trafić do więzienia. Polecam artykuł o pani policjant, która mając naładowany pistolet pod nosem pozwala się kopać i naruszać własną godność.

30.01.2018, 22:53

Witam serdecznie. Mam nadzieję, że jest Pan jeszcze młody i nie doświadczony i stąd też to pytanie. Otóż. Przedstawię Panu sytuację która zaistnieje gdy Ci "od Allaha" zechcą tu przyjść. Rząd w ramach współpracy z UE zagwarantuje im mieszkania. UE dopłaci do możliwości rozwoju imigrantów i postawią w Ndg basen, na który oczywiście nie będzie Pan mógł wejść. Weźmie Pan znajomych i zaczniecie protestować, przez co pozamykają Was w więzieniach za propagowanie poglądów rasistowskich. Pana szef zwolni Pana z pracy, bo rząd w ramach projektu integracyjnego dopłaci pracodawcy za zatrudnianie imigrantów. Pana rząd aby nie stracić dotacji, zamiecie wszystko pod dywan. A Pana wojsko o którym Pan wspominał, będzie wywozić takich jak Pan. Nie potrafiących dostosować się do panujących norm. Światem rządzi pieniądz. Polecam odciąć się od TV i całej reszty propagandy. Może wtedy zauważy Pan, że my szare myszki możemy co najwyżej popisać na forum. Pozdrawiam

30.01.2018, 21:25

chcieliście pisu to macie:)

30.01.2018, 19:18

Pacyfisto ! Co zrobisz jak przyjdą ci od Allaha, schowasz się za tego ,co choć troszkę potrafi się bronić ?Potrafi,bo przeszedł podstawowe szkolenie wojskowe, i wie , ''którą stroną karabinu się strzela''...

30.01.2018, 16:04

nie potrzeba w Polsce mięsa armatniego

30.01.2018, 13:17

Do wojny dezinformacyjnej nie potrzeba w tych czasach muskułów i mundurów. Wystarczy kilka portali, kilka forów, kilka gazet, kilka prywatnych telewizji i kilku tłustych tatusiów w brudnych przepoconych gaciach z browarem przed klawiaturą i morale każdego państwa załatwione. Tak więc zbrójmy się, ale w myślenie i nowe strategie obrony.

30.01.2018, 10:22

Nie ma to jak napisać komentarz i dać sobie łapkę w górę :) Pozdrawiam gorąco :) Ps. Za modelowanie musiałby chłopak wystawić fakturę , ale za zadośćuczynienie już nie :) A redaktor z jednej wsi :)

30.01.2018, 10:22

Publikowanie nagich zdjęć to pornografia... Jak w czasach Kajzera. Dużo się nie zmieniło.

30.01.2018, 10:16

Wystaw fakturę polskojęzycznemu portalowi z Passau za modelowanie.

30.01.2018, 10:11

Cwaniak w necie, p*zda w świecie. Jest możliwość zarobienia więc dlaczego miałby nie skorzystać? Co do obowiązkowej służby wojskowej. Brakuje łaźni i kolegów toples co ?

29.01.2018, 23:25

I dlatego powinna wrócić obowiązkowa służba wojskowa masakra!!! Co za pretensjonalna P..da w rurkach.

29.01.2018, 22:33

Art. 81 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. Gdzie mam się zgłosić po zapłatę za pozowanie.?

29.01.2018, 22:13

No i skonczy sie babce sranie i partyzantkowanie. Koniec ze zniewiescialymi chlopcami w trampkach i rurkach

29.01.2018, 22:01

I gdzie tu wolność? To kolejny komunizm. Jeśli zechce się jakiemuś półgłówkowi, politrukowi, bym ginął w obronie jego idei, to będę maltretowany lub nawet zabijany, by on był usatysfakcjonowany. To totalitaryzm. Znowu ściąga się obcą armię, która nie przysięgała Polakom, a Amerykanom, by nas "broniła" To stary model. Tak już było. Różnica jest tylko taka, że tamci sami weszli na siłę, a tych zapraszają wszyscy politycy usłużnie. O tamtych mówi się "zdrajcy". Co powiedzieć o dzisiejszych?

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3