Kwalifikacja wojskowa 2018. W najbliższych miesiącach do Wojskowych Komend Uzupełnień w całej Polsce będzie musiało zgłosić się 200 tys. osób. Dotyczy to nie tylko młodych mężczyzn, ale też kobiet.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od dnia 30 stycznia do dnia 27 kwietnia. Obejmuje mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Jeśli wezwani nie stawią się przed komisją lekarską lub nie poinformują o tym, że wskazany termin im nie pasuje, grozi im kara grzywny lub przymusowe doprowadzenie przed komisję.

Kwalifikacja wojskowa 2018. Trzeba stawić się na komisji lekarskiej
Kwalifikacja wojskowa, bo tak nazywa się rejestracja osób, które mogą trafić do jednostek wojskowych, rozpocznie się 30 stycznia i potrwa do 27 kwietnia.

Przede wszystkim obejmie mężczyzn urodzonych w 1999 roku, choć nie tylko. „Zaproszeni” są też na nią panowie, którzy przyszli na świat w latach 1994-1998, którzy wcześniej nie uzyskali określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, mężczyźni i kobiety z roczników 1997 i 1998, dotąd uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (czyli mają kategorię zdolności B), a także mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1998 i 1999, z kategorią zdolności B, której ważność upływa po 28 kwietnia 2018 r.

Wojskowe Komendy Uzupełnień powołają też kobiety urodzone w latach 1994-1998, które mogą przydać się armii, gdyż mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz te panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na takich kierunkach, jak m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo, o ile nie mają jeszcze przyznanej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego uspokaja, że nie ma się czego bać.


Do WKU mogą przyjść też osoby pełnoletnie, które chcą dobrowolnie zgłosić się do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Stawienie się na kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Mimo, że dziewięć lat temu zawieszono obowiązkową służbę wojskową na rzecz armii zawodowej. Mimo to zniesienie służby zasadniczej nie spowodowało, że zniknęła obowiązkowa kwalifikacja. To ona zastąpiła pobór. Jest organizowana po to, by zebrać informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi i sprawdzić czy mają oni predyspozycje do pełnienia służby w wojsku.


Hallo

Komentarze (22)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Achillesss (gość)

Co tutaj bajdolicie ,nie trzeba być żołnierzem ,by się dobrze bronić ,dokopał bym nie jednemu trepowi

Janusz (gość) (Lyli)

Przepraszam, mam nadzieję, że Pana nie uraziłem. Przykro to stwierdzić, ale za ten kraj już bardzo niewielu chciałoby walczyć. Zmienili się ludzie, zmieniły się priorytety i sam Pan rozumie. Ja do wojska swojego syna nie namawiam, a na nasze Polskie wręcz uczulam. Nie dlatego, że nie kocham swojego kraju. Kocham. Ale. Nie po to człowiek idzie do wojska, by się publicznie kłaniać 25-cio letniemu farmaceucie z Łomianek.

Lyli (gość) (Janusz)

Witam Panie Januszu. Młodo się czuję mając 50+ z przodu, ale dzięki za komplement... Swoje pytanie kieruję do tych, którzy siedząc w ciepłym pokoiku przed kompem, wypisują groźne hasła... Ponawiam pytanie- co zrobisz pacyfisto, kto obroni Ciebie i Twoją rodzinę? Pewnie nastawi karku ten, który jakieś szkolenie przeszedł. Nie twierdzę, że wszyscy muszą zostać w wojsku, ale każdy zdrowy mężczyzna powinien takowe szkolenie przejść. Wszyscy uczyliśmy się czytać i pisać, ilu zostało pisarzami? Niewielu a umiejętności i wiedza pozostały...
Pozdrawiam.

typor (gość) (Lyli)

ISLAM NAS ZALEWA xDD z pewnością lada dzień w bolzdze zapanuje szariat i te 0,1% społeczeństwa będących muzułmanami zacznie odprawiać publiczne egzekucje. Szanujmy się

Janusz (gość) (Lyli)

Sąsiedzi z UE mają wojska i karabiny. I boją się ich użyć aby nie trafić do więzienia. Polecam artykuł o pani policjant, która mając naładowany pistolet pod nosem pozwala się kopać i naruszać własną godność.

Janusz (gość) (Lyli)

Witam serdecznie. Mam nadzieję, że jest Pan jeszcze młody i nie doświadczony i stąd też to pytanie. Otóż. Przedstawię Panu sytuację która zaistnieje gdy Ci "od Allaha" zechcą tu przyjść. Rząd w ramach współpracy z UE zagwarantuje im mieszkania. UE dopłaci do możliwości rozwoju imigrantów i postawią w Ndg basen, na który oczywiście nie będzie Pan mógł wejść. Weźmie Pan znajomych i zaczniecie protestować, przez co pozamykają Was w więzieniach za propagowanie poglądów rasistowskich. Pana szef zwolni Pana z pracy, bo rząd w ramach projektu integracyjnego dopłaci pracodawcy za zatrudnianie imigrantów. Pana rząd aby nie stracić dotacji, zamiecie wszystko pod dywan. A Pana wojsko o którym Pan wspominał, będzie wywozić takich jak Pan. Nie potrafiących dostosować się do panujących norm. Światem rządzi pieniądz. Polecam odciąć się od TV i całej reszty propagandy. Może wtedy zauważy Pan, że my szare myszki możemy co najwyżej popisać na forum. Pozdrawiam

Lyli (gość) (Pacyfista)

Pacyfisto ! Co zrobisz jak przyjdą ci od Allaha, schowasz się za tego ,co choć troszkę potrafi się bronić ?Potrafi,bo przeszedł podstawowe szkolenie wojskowe, i wie , ''którą stroną karabinu się strzela''...

fandarosxp (gość)

Do wojny dezinformacyjnej nie potrzeba w tych czasach muskułów i mundurów. Wystarczy kilka portali, kilka forów, kilka gazet, kilka prywatnych telewizji i kilku tłustych tatusiów w brudnych przepoconych gaciach z browarem przed klawiaturą i morale każdego państwa załatwione. Tak więc zbrójmy się, ale w myślenie i nowe strategie obrony.

gość (gość) (modelka)

Nie ma to jak napisać komentarz i dać sobie łapkę w górę :) Pozdrawiam gorąco :) Ps. Za modelowanie musiałby chłopak wystawić fakturę , ale za zadośćuczynienie już nie :) A redaktor z jednej wsi :)