Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koszęcin: Europejskie Dni Dziedzictwa 2014 po raz pierwszy w naszym powiecie

AKC
Koszęcin: Europejskie Dni Dziedzictwa 2014 to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. W Polsce odbędzie się już po raz 22., w naszym powiecie dopiero zadebiutuje.

Koszęcin: Europejskie Dni Dziedzictwa 2014 w tym roku odbywają się pod hasłem "Dziedzictwo - źródło tożsamości". Zobaczcie program. Jest w czym wybierać!

Sobota, 13 września

Dziedzictwo rodu Hohenlohe - Ingelfingen
Zespół pałacowo - parkowy w Koszęcinie, siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, ul. Zamkowa 3 (zapisy w Śląskim Centrum Edukacji Regionalnej, tel. 34/3106403):
- godz. 9-11, 11.30-13.30, 14-16 - zwiedzanie z przewodnikiem zespołu pałacowo - parkowego po rewitalizacji (pałac, kaplica, wieża widokowa) i Izby Tradycji (kolekcja strojów ludowych, unikatowych instrumentów szklanych, pamiątek z podróży zespołu, pamiątek po założycielach zespołu);
- godz. 9-10, 10.30-11.30, 12-13 – śpiewamy śląskie pieśni - warsztaty śląskich pieśni
Siedziba Nadleśnictwa Koszęcin, ul. Sobieskiego 1 (zbiórka w holu):
godz. 10.15-11.30, 12.00-13.15, 13.30-14.45 - Historia Nadleśnictwa, prezentacja multimedialna pt ”Historia budynku - siedziby Zarządu Dóbr Książęcych”, zwiedzanie siedziby z przewodnikiem.

Niedziela, 14 września

Koszęcin i jego mieszkańcy - historie prawdziwe i legendy
Galeria Zamkowa 2:
- godz. 14-16 - Koszęcin dawniej i dziś. Wystawa pokazująca zmiany wyglądu miejscowości i poszczególnych budynków na przestrzeni czasu od 1886 r. do dzisiaj (zdjęcia archiwalne, lotnicze i prezentacja efektów akcji fotograficznej „Pstrykamy czerwone”). Organizatorzy zapraszają obecnych i dawnych mieszkańców z archiwalnymi zdjęciami koszęcińskich domów i ulic;
- godz. 17 -18 - Bajanie przy fontannie - legendy i opowieści koszęcińskie znane i nieznane. Rodzinne spotkanie literacko - artystyczne (bez zgłoszeń).

Sobota, 20 września

Koszęcin kilku religii
Zespół pałacowo-parkowy, ul. Zamkowa 3 (zbiórka przy wejściu do kaplicy):
godz. 11.30 - 12 - Kaplica pałacowa, pierwsza koszęcińska świątynia;
Cmentarz ewangelicki, Aleja Kasztanowa (ul. Ks. Gąski, spotkanie przy bramie od Al. Kasztanowej):
godz. 12.15 - 12.45 - Ostatnie ślady po koszęcińskich protestantach. Zwiedzanie Ogrodu Biblijnego na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego;
Kościół neogotycki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Powstańców Śląskich (zbiórka przed kościołem):
godz. 13-14 - Poznaj swoją świątynię. Zwiedzanie kościoła, oprowadzanie ksiądz proboszcz Sławomir Madejewski.
Drewniany kościół odpustowy pw Świętej Trójcy i cmentarz przykościelny (zbiórka przed kościołem);
godz. 15. - 16 - Legendy i historia drewnianego kościółka. Zwiedzanie kościoła, oprowadzanie ksiądz proboszcz Krzysztof Rzeźniczek (w planie m.in. loża kolatorska, groby koszęcińskich kuratusów i XVI-wieczna tablica nagrobna Katarzyny Skalowej).

Niedziela 21 września 2014

Koszęcin - wypleciona wioska
Dom Kultury im. Walentego Roździeńskiego, ul. Sobieskiego 11b:
godz. 9.30 -18 - Wystawa „Niech się plecie” prezentująca polskie tradycje plecionkarskie (bez zgłoszeń);
Klub Pod Sceną:
godz. 10 -15 - Wypleć kosze w Koszęcinie, niech Koszęcin z koszy słynie. Warsztaty wyplatania w wiklinie (odpłatne);
- godz. 15.15 -17.30 - Projekcje filmów „Rękodzieło arcydzieło – wiklinowy kosz”, „Niech się plecie” (bez zgłoszeń).

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Sobota 6 września
Narodowe Czytanie. Trylogia (akcja pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej). Miejsce: ulica Henryka Sienkiewicza:
- godz. 14 - 16 - organizatorzy zapraszają do gry tekstami z „Trylogii”. Przyjdź na Zamkową 2, by odebrać instrukcje. O godz. 16 dołącz do (między)Narodowego Czytania w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Środa 10, września
Chronimy ślady przeszłości - pamiątki rodzinne, archiwa prywatne i publiczne
Dom Kultury w Koszęcinie, ul. Sobieskiego 11, Klub Pod Sceną:
- godz. 16-18 - Spotkanie z pracownikami Archiwum Państwowego w Częstochowie, prezentacja akcji „Zostań rodzinnym archiwistą”, zasad przechowywania i udostępniania pamiątek, fotografii i dokumentów, korzyści z digitalizacji, informacje o zasobach Archiwów Państwowych i Archiwum Częstochowskiego i o zasadach korzystania z nich, przedstawienie oferty dla szkół i rodzajów współpracy z osobami prywatnymi i innymi archiwami. Pasjonująco opowiadają archiwiści Magdalena Wawrzkiewicz - Gajda, Marta Mszyca i Michał Mszyca.

Sobota 20 września 2014
Dom Kultury , ul. Sobieskiego 11, Klub Pod Sceną
godz. 16.30 - 19.30 - warsztaty witrażu techniką angielską (warsztaty odpłatne, koszt 40 zł/os, zgłoszenia do 15.09).

Niedziela 21, września

Dom Kultury, ul. Sobieskiego 11, Klub Pod Sceną:
godz. 10 -15 -Wypleć kosze w Koszęcinie, niech Koszęcin z koszy słynie. Warsztaty wyplatania w wiklinie (koszt 60 zł/os, zgłoszenia do 15.09)

13, 14, 20, 21 września, godz. 11 - 17

Galeria Zamkowa 2 - prezentacja współczesnego rękodzieła i wyrobów koszęcińskich twórców i artystów, pamiątki z Koszęcina, materiały informacyjne, punkt informacyjny wydarzeń;
- Wystawa „Haftowane i heklowane pamiątki rodzinne”. Od 14.09 wystawy „Koszęcin dawniej i dziś”, „Pstrykamy czerwone” (indywidualnie bez zgłoszeń, po wcześniejszym zgłoszeniu dla szkół i innych grup zorganizowanych, możliwe zwiedzanie wystaw w terminie 22.09 – 30.09).

8-30 września 2014, pn-pt godz. 8-21, sb godz. 8 – 12, nd 21.09 godz. 9.30 – 18
Dom Kultury w Koszęcinie - wystawa tematyczna dotycząca plecionkarstwa „Niech się plecie” (prezentuje wyniki nagrodzonego Ludowym Oskarem projektu badawczego „Plecionkarskim szlakiem Wisły” przeprowadzonego przez członków Stowarzyszenia Serfenta z Cieszyna). Po wcześniejszym zgłoszeniu dla szkół (i innych grup zorganizowanych) możliwe oprowadzanie po wystawie i projekcje filmów w dniach 22.09 – 30.09 w godz. 10 - 20.00., w późniejszym terminie warsztaty wyplatania zabawek ze słomy (oferta bezpłatna).

UWAGA:
Na większość wydarzeń obowiązują zgłoszenia (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń), zapisy od 1 września (preferowana droga mailowa : [email protected], możliwy kontakt telefoniczny 506 919 865)
Zapisy na wydarzenia w Zespole „Śląsk” przyjmuje Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej tel. 34 31 06 403.

Szczegóły organizacyjne, informacje o dodatkowych wydarzeniach lub zmianach w programie na www.koszecinijegomieszkancy.blogspot.com i profilu fb Koszęcin i jego Mieszkańcy w zakładkach Europejskie Dni Dziedzictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto