Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie wydarzenia w Roku Stanisława Hadyny? "Śląsk" zapewnia, że w związku z osobą założyciela zespołu będzie działo się naprawdę dużo

PW, ZPiT Śląsk
"Koncert kolęd i pastorałek" z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki.
"Koncert kolęd i pastorałek" z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki. Irek Dorożański/ZPiT Śląsk Facebook
Decyzją Sejmiku Śląskiego, 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny, czyli patrona Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Obchody 100-lecia urodzin swojego założyciela zespół zainaugurował 4 stycznia, koncertem kolęd i pastorałek w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Wiśle z udziałem Prezydenta RP i jego małżonki. Ale wydarzeń związanych z osobą i twórczością Stanisława Hadyny będzie w najbliższych miesiącach znacznie więcej. Informujemy o najważniejszych.

Zespół „Śląsk” zaplanował na ten rok różne przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne, które będą formą uczczenia pamięci Stanisława Hadyny i oddania hołdu jego pracy artystycznej. Mowa m.in. o koncertach w całej Polsce, w tym edukacyjnych dla dzieci i młodzieży ze specjalnym programem nawiązującym do twórczości patrona zespołu.

- W atrakcyjnej dla młodego widza, multimedialnej formie „lekcji hadynowskiej” artyści Zespołu „Śląsk” będą przypominać najmłodszej publiczności kim był i co po sobie zostawił założyciel Zespołu. Koncerty edukacyjne odbędą się m.in. w szkołach z tzw. Rodziny Szkół Hadynowskich w Chorzowie, Frydku, Piekarach Śląskich, Bystrzycy na Zaolziu i w Warszawie, od lat pielęgnujących pamięć o Profesorze pod egidą Zespołu „Śląsk”. Placówki te będą miały także we wrześniu swoje coroczne spotkanie w siedzibie Zespołu - Zlot Szkół Hadynowskich - informuje Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT. - Dla najmłodszych powstaje też specjalna książeczka - opowieść o Hadynie w formie przystępnej dla dzieci - dodaje rzecznik Agnieszka Kukuła.

O jego twórczości sporo będzie podczas XXVI Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”. Zadaniem uczestników konkursowych zmagań będzie przygotowanie utworów Stanisława Hadyny oraz pieśni powstańczych (to w związku ze 100-leciem wybuchu Powstań Śląskich). Czerwcowy finał Konkursu „Edukacja Regionalna w Szkole” w ramach Święta Edukacji Regionalnej, będzie poświęcony tematyce życia i twórczości Hadyny. Zaplanowano reedycję filmu biograficznego o profesorze „W pogoni za wiosną” oraz wydanie płyty zawierającej jego najpopularniejsze kompozycje i opracowania muzyczne. Założyciel „Śląska” będzie też bohaterem kilku wystaw, m.in. przygotowywanej przez sam zespół mobilnej ekspozycji. Będzie ona prezentowana podczas koncertów i wydarzeń realizowanych przez zespół.

Najważniejsze koncerty

W wiślańskim Amfiteatrze im. S. Hadyny (30 sierpnia) i na festiwalu w Trzyńcu (25 maja). Będzie kameralny koncert z repertuarem wybranych pieśni, w wykonaniu zespołu i zaproszonych gości (Koszęcin, 24 września) czy galowe koncerty „Śląska” podczas Pikniku Leśno-Łowieckiego „Cietrzewisko”, „Święta Śląska” (28- 30 czerwca), Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Koszęcinie (2-8 września) oraz w 100. rocznicę urodzin Hadyny podczas dnia jego pamięci (25 września).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto