18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk. Brakuje pieniędzy na aktywizację

SAW
Włodzimierz Łojek
Włodzimierz Łojek saw
Wywiad z Włodzimierzem Łojkiem, zastępcą dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Grodzisku Wlkp.

Jak przedstawiają się aktualne statystyki Powiatowego Urzędu Pracy jeśli chodzi o bezrobocie w powiecie grodziskim?

Porównywalnie do roku ubiegłego niestety bezrobocie w powiecie grodziskim wzrosło. Świadczą o tym liczby, z których wynika, że w ubiegłym roku liczba bezrobotnych wynosiła 1851 osób w tym 1001 kobiet, natomiast na koniec czerwca bieżącego roku odnotowaliśmy już 2228 osób a wśród nich 1169 kobiet. Stopa bezrobocia wynosi obecnie 10 %, tj. o 1% więcej aniżeli w zeszłym roku. Z perspektywy Powiatowego Urzędu Pracy nawet ten procent to duży, niepokojący skok.

Jakie są powody tego, że coraz więcej mieszkańców powiatu grodziskiego nie ma pracy?

Powody są dwa. Przyczynę wzrastającego bezrobocia trzeba upatrywać w spowolnieniu gospodarki w naszym kraju, co przekłada się na funkcjonowanie zakładów pracy na naszym terenie. Ze względu na sytuację firm, niemożliwe jest tworzenie w nich nowych miejsc pracy. Drugi powód takiego stanu rzeczy to brak pieniędzy na aktywizację zawodową.
Pozwolę odnieść się do przyczyny, którą wskazał pan jako pierwszą. Brak nowych miejsc pracy nie napawa optymizmem zwłaszcza młodych ludzi, którzy dopiero ukończyli szkoły ponadgimnazjalne.

Czy PUP ma dla tej grupy społeczeństwa jakąś propozycję?

Możemy zaproponować im staże, ale i tu zaczynają pojawiać się trudności, gdyż środków jakimi dysponujemy na ten cel jest zbyt mało, by sprostać zapotrzebowaniom. W ubiegłym roku skierowaliśmy na staż 164 osoby. Na dzień dzisiejszy w grupie stażystów znajdują się 153 osoby. Trzeba jednak podkreślić, że staż może odbyć każdy, nie jest to propozycja skierowana tylko i wyłącznie dla młodzieży.

Kto zatem może zostać stażystą?

Jest to uzależnione od źródła finansowania stażu. Jeśli pieniądze pochodzą z funduszu pracy, na staż może zostać skierowany każdy. Jeżeli ze środków unijnych - tutaj grupa kandydatów zawęża się i dotyczy: osób bezrobotnych do 25 roku życia, powyżej 50 lat, długotrwale bezrobotnych (zarejestrowanych w PUP powyżej 12 miesięcy), niepełnosprawnych, samotnie wychowujących dzieci, osób po odbyciu aresztu, bez kwalifikacji zawodowych oraz bez wykształcenia.

Co daje staż, ile czasu trwa i jakie wynagrodzenie można za niego otrzymać?

Staż daje możliwość poznania danego zawodu, jak również, w przypadku młodych ludzi, odnalezienia się na rynku pracy. Osoby starsze mogą dzięki temu zmienić swoje kwalifikacje. Okres zatrudnienia zależy znowu od źródła, z którego pochodzą na ten cel pieniądze. Staże finansowane z funduszu pracy trwają do 12 miesięcy, natomiast ze środków unijnych do 6 miesięcy, ale nie mniej niż 3. Wynagrodzenie wynosi około 800 - 900 złotych.
Staż nie kończy się jednak po umownym okresie, gdyż pracodawca ma wobec stażysty i PUP-u pewne zobowiązania, prawda?
Pracodawca musi w tej sytuacji zatrudnić osobę, która odbyła taki staż. Przykładowo jeżeli stażysta pracował 6 miesięcy, umowa o pracę musi być zawarta na 7 miesięcy.

Więcej w tygodniku 31 lipca.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto