Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głosowanie na drzewa trwa. Bolko już był teraz są lipy - Gracja lub Matula

a (ET)
W koronach drzew „mieszkają” historie ludzi, stuletnie dęby szumią o zamierzchłych czasach, płaczące wierzby wciąż „pamiętają” o wzlotach i upadkach, lipy, wiązy, kasztany oraz grusze dają tlen nam – współczesnym. A my nadajemy im imiona, traktujemy jak przyjaciół, snujemy własną nić życia w cieniu ich liści.

Jesteśmy z nich dumni jak z bohaterów zapisanych w kronikach naszych miejscowości. Ludzie i drzewa tworzą wyjątkowy związek – sentymentalny. Dlatego do konkursu na Drzewo Roku organizowanego od paru lat przez Klub Gaja zgłaszane są setki naszych „liściastych obywateli”. Jury wybiera szesnastkę finalistów i rozpoczyna się internetowe głosowanie, w którym wyłonione zostaje jedno, ale najbliższe ludzkim sercom drzewo. Tegoroczne głosowanie już trwa. O tytuł Drzewa Roku 2016 walczą również śląskie drzewa – trzy, a właściwie pięć, bo Lipy Wolności z Rudy Śląskiej to trzy pomniki naszej historii.

Bolko „odda koronę”, ale…

Każde z naszych drzew jest godne zwycięstwa w tegorocznym konkursie, ale najwyższe miejsce na podium jest jedno i dąb Bolko (ubiegłoroczny laureat) ,,odda koronę” temu drzewu, które zdobędzie najwięcej głosów, które jest najbardziej kochane. Jeśli chcemy, by wygrało śląskie drzewo – głosujmy! Mamy do wyboru wspaniałe okazy i niezwykłe historie.

Lipy szumią o powstaniach

Trzy Lipy Wolności z Rudy Śląskiej zostały zgłoszone do konkursu przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Rosną w pobliżu starego kościoła i SP nr 41. Okoliczni mieszkańcy mówią o nich: powstańcze lipy. Zasadzono je na pamiątkę trzech powstań śląskich, podczas wielkiej patriotycznej manifestacji, która odbyła się w drugą rocznicę plebiscytu, w niedzielę 18 marca 1923 r. Do sadzenia lip wzywały wówczas plakaty. Powstańcze lipy mają 96 lat i są drobnolistne. Dwumetrowe smukłe drzewa związane z historią Śląska.

Gracja to królowa parku!

Surmia Gracja to duma nie tylko Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Jastrzębiu-Zdroju, ale i całego miasta. – Wypromujmy Jastrzębie-Zdrój i jego piękno – jest przekonana Ewa Guzy, nauczycielka i rzecznik prasowy Zespołu Szkół. I ma rację, bo Gracja to prawdziwa królowa parku, choć ma już 90 lat. Jest niezwykle efektownym drzewem o bardzo dużych i bardzo ozdobnych liściach, które wypuszcza jako ostatnie drzewo w parku. Szczególnie pięknie wygląda w okresie kwitnienia. Jej owoce przypominają strąki fasoli, dlatego nazywana jest przez dzieci „drzewem fasolkowym”.

Matula zachwyca i karmi

Gruszę Matulę spotkamy, spacerując ścieżką łączącą Sośnią Górę z „nowymi kolekcjami Śląskiego Ogrodu Botanicznego”. Pracownicy Śląskiego Ogrodu, oprowadzając wycieczki, zawsze zatrzymują się, by podziwiać majestat tego wyjątkowego drzewa. Matula jest sędziwym drzewem z wysoką koroną. Rosła i trwa nadal niezależnie od zmieniającego się krajobrazu. Jest ostoją ptaków, a jej okrągłe owoce po opadnięciu ulęgają się, będąc pokarmem dla motyli, szerszeni, gryzoni.

Czekają na Wasze głosy!

Przez internet można głosować raz z danego adresu e-mail. Wysyłając SMS, można zagłosować wielokrotnie. Więcej informacji na stronie Klubu Gaja. a (ET)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto