Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewa pod ochroną na prywatnej działce. Poradnik: Co wolno wyciąć? [ZDJĘCIA]

Beata Sypuła
To drzewo pod Zwierzyńcem ocalono przed ścięciem.
To drzewo pod Zwierzyńcem ocalono przed ścięciem. fot. Internet.
Nie ma chyba takiego właściciela działki lub ogródka, który nie stanąłby przed problemem: co zrobić z niechcianym drzewem na swoim terenie. A usunięcie go to droga przez mękę. Oto kilka często spotykanych przypadków. Podpowiadamy, jak je rozwiązać.

- Mam działkę letniskową w Beskidach. 18 lat temu posadziłem na niej modrzew - mówi Stefan Sierakowski. - Wyrósł nad podziw, ale po podziale terenu na dwie działki, stoi akurat na wjeździe do jednej z nich. To logiczne, że modrzew trzeba usunąć. Czy muszę na to uzyskać zgodę urzędnika - zastanawia się.

Niestety - takie są przepisy, które w znowelizowanej formie weszły w życie w lipcu ubiegłego roku. W wielu przypadkach ułatwiły one jednak życie właścicielom działek. Do niedawna bez zezwolenia można było usuwać drzewa młodsze niż 5 lat. Teraz nie trzeba występować o zezwolenie na wycinkę drzew, których wiek nie przekracza 10 lat.

Inny problem ma pani Marianna z Katowic-Brynowa. - Na mojej działce jest spróchniała wiśnia koreańska. Czy muszę starać się o zgodę na jej wycięcie? - pyta.

Jak się okazuje - musi mieć zgodę Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Katowicach. O ile bowiem na wycinkę drzew owocowych zgoda nie jest potrzebna, jest wyjątek: to drzewo owocowe nie może być okazem ozdobnym. W przypadku drzew owocowych ozdobnych zgoda jest wymagana.

- Mam mały zagajnik przy domu. Rosną tam 3 brzozy liczące ponad 20 lat. Są chore, porośnięte hubą. Chyba mogę je wyciąć bez zgody urzędnika? - pyta Stanisław z Częstochowy.

Myli się, jak wiele osób, które uważają, że chore drzewo widać gołym okiem, więc wolno je usuwać. Jeśli powodem wycinki będzie ich zły stan, stwarzający zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, do wniosku należy dołączyć ocenę stanu zdrowotnego drzew (np. ekspertyzę dendrologiczną).

- To niech te brzozy stoją. Nie będę się szarpał z urzędnikami. Niech komuś spadną na głowę - sierdzi się pan Stanisław. Broni się, że w razie wypadku nie będzie odpowiadał za czyjeś kalectwo: obcy nie powinien wałęsać się po cudzym terenie.

Leszek z Rogoźnika w gminie Bobrowniki ma działkę nad rzeką Jaworznik. W minionych latach urzędnicy udzielali mu zgody na wycinkę olszyny - lub nie dawali na to zezwolenia. Nowa ustawa ułatwiła życie właścicielowi działki - może teraz bez przeszkód usuwać drzewa z obszarów, gdzie istnieje niebezpieczeństwo powodzi, np. rosnące między brzegiem rzeki a wałem przeciwpowodziowym. Ustawa mówi o tym wprost. W takich przypadkach urzędnicy nie powinni mieć zastrzeżeń do wniosków o wycinkę. Ostatnie powodzie pokazały, że korzenie drzew niszczą budowle chroniące domostwa przed wielką wodą.


Ważniejsze przepisy w ustawie, która reguluje wycinkę drzew

Na usunięcie drzew w wieku do 10 lat nie jest wymagane zezwolenie.

Dopuszcza się prowadzenie zabiegów w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach obejmujących wyłącznie:

- usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi,
- kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat,
- utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Nie trzeba mieć zgody na usuwanie drzew owocowych.

Usunięcie drzew i krzewów w obrębie pasa drogowego drogi publicznej, z wyłączeniem obcych gatunków topoli, wydaje się po uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska; RDOŚ może nie zajmować stanowiska, co oznacza "milczącą" zgodę, ale czas oczekiwania na opinię RDOŚ wynosi 30 dni.

Wniosek o usunięcie drzew i krzewów musi zawierać rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.

Nie pobiera się opłat za u-sunięcie drzew, jeśli zezwolenie na to otrzymała osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą.


Podstawa prawna:

Ustawa o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dziennik Ustaw z 2010 r. nr 119, poz. 804).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto