W czwartek, 16 marca, rozstrzygnięty został konkurs Śląskiej Fotografii Prasowej 2016. Laureaci nagród byli niezwykle poruszeni wyborem jurorów. Wygrał Tomasz Jodłowski, niegdyś fotoreporter Dziennika Zachodniego. Przyznano także Nagrodę Specjalną, którą otrzymał Dawid Chalimoniuk. W gronie nagrodzonych znalazł się także fotograf z Lublińca. Daniel Dmitriew powtórzył w nim sukces sprzed roku.

Na konkurs Śląska Fotografia Prasowa 2016 do Biblioteki Śląskiej wpłynęło 667 zdjęć 70 autorów. Na wystawę konkursową jury zakwalifikowało 152 zdjęcia 31 autorów.

Jury w składzie: prof. Marian Oslislo - profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Jan Malicki - dyrektor Biblioteki Śląskiej, Witold Englender - organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej, Katarzyna Łata-Wrona - członek zarządu Głównego ZPAF, Arkadiusz Ławrywianiec - przedstawiciel fotoreporterów, prezes zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF, Zbigniew Podsiadło - prezes zarządu Okręgu Górskiego ZPAF, Martyna Radłowska-Obrusnik - przedstawiciel Syndykatu Dziennikarzy Województwa Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego postanowiło przyznać następujące nagrody:

I nagroda – Tomasz Jodłowski za cykl „Ścieżka zdrowia”
II nagroda – Dawid Chalimoniuk za zdjęcie „Aborcja – protest”
III nagroda – Łukasz Kowalski za cykl „Z życia bacówki”
Nagroda Specjalna im. Jana Suchana – Daniel Dmitriew za zdjęcie „Anioły w Piekarach”. Szczudlarze w przebraniu aniołów spacerują ulicami miasta we mgle
Nagroda Czytelników Biblioteki Śląskiej, ufundowana przez Fundację im. Krystyny Bochenek – Tomasz Makula za zdjęcie nr 1 z cyklu „Ostatnia…”

To druga nagroda specjalna fotografa, a trzecia w Śląskiej Fotografii Prasowej. Rok temu nagrodzono go za cykl „Życie z drugiej ręki”. Na zdjęciach przedstawił Monikę i Włodka - parę bezdomnych, żyjących w prowizorycznym schronieniu w zaroślach, w Gliwicach-Łabędach.

- Bardzo się cieszę, że udało mi się powtórzyć zeszłoroczny sukces i znów zostać wyróżnionym tym bardziej, że na tegoroczną edycję trafiła rekordowa liczba 667 zdjęć. Cieszę się tym bardziej, że to już druga nagroda im Jana Suchana, którą zdobyłem w Śląskiej Fotografii Prasowej i to drugi rok z rzędu. Dziękuję wszystkim, którzy trzymali za mnie kciuki - mówi fotograf.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!