Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy Szpiku w Lublińcu odbędzie się w piątek

AKC
Fot. Tomasz Wójciszyn
Dzień Dawcy Szpiku w Lublińcu już po raz drugi odbędzie się w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego, czyli w dawnym Medyku. Rejestracja zacznie się o godz. 9, a zakończy o 18.

Dzień Dawcy Szpiku w Lublińcu już w piątek. Może to właśnie Ty jesteś czyimś genetycznym bliźniakiem? Przyjdź do Medyka i zarejestruj się w bazie dawców szpiku.

W Polsce co godzinę stawiana jest diagnoza: białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

W piątek, w godz. 9-18 możecie podarować chorym szansę na nowe życie. Tego dnia każda osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia będzie mogła się zarejestrować jako potencjalny dawca. - W ubiegłym roku podczas akcji w Lublińcu udało się zarejestrować 283 dawców. To tyle samo szans na uratowanie życia. Mamy nadzieję, że 7 czerwca uda się ten wynik powtórzyć, a może nawet poprawić - mówi Joanna Górecka z CKZiU w Lublińcu.

Aby oddać próbkę do badania, należy przyjść do CKZiU z dowodem tożsamości i wypełnić odpowiedni formularz, a wolontariusze pobiorą wymaz z policzka.

Sama rejestracja nie oznacza, że będziemy dawcą. Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 osób zostaję dawcą.

Na zostanie dawcą wcześniej niż w przeciągu 10 lat, wyższe szanse mają osoby młode. Zaledwie 1 proc. z nich zostaje faktycznym dawcą w ciągu pierwszego roku od rejestracji.

W ciągu 18 lat działalności DKMS w Niemczech faktycznymi dawcami zostało 15,5 tys. na 1,8 mln. zarejestrowanych.

W ciągu 4 lat DKMS Polska stała się największą w kraju bazę dawców komórek macierzystych. W tej chwili jest w niej zarejestrowanych ponad 330 tys. osób, wśród których udało się znaleźć 508 dawców. Może kolejny będzie z Lublińca?

KTO MOŻE BYĆ DAWCĄ SZPIKU?
Dawcą może być osoba, która ukończyła 18 lat i nie więcej niż 55. Nie mogą nim być z kolei osoby, które ważą mniej niż 50 kg lub mają duża nadwagę. BMI Index powyżej 40, poważnymi chorobami, po przeszczepach organów, uzależnione od leków, alkoholu, narkotyków i innych substancji, należące do którejkolwiek z grup ryzyka. Podczas badania nie będzie igieł, pobierany będzie wymaz z wewnętrznej strony policzka.
Badanie jest bezbolesne i polega na pobraniu wymazu z policzka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto