18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Kultury w Koszęcinie gościł znawców śląskiej godki [FOTO]

AKC
Konkluzją żywej debaty była nadzieja, że gwara śląska nie zniknie tak szybko jak spodziewają się tego językoznawcy, bo choć w każdym zakątku województwa trochę się różni, wciąż stanowi o naszej tożsamości.
Konkluzją żywej debaty była nadzieja, że gwara śląska nie zniknie tak szybko jak spodziewają się tego językoznawcy, bo choć w każdym zakątku województwa trochę się różni, wciąż stanowi o naszej tożsamości. Fot. Marcin Kasprzak
W miniony piątek w Domu Kultury w Koszęcinie odbyła się debata „Pogodomy po naszemu” zorganizowana w ramach realizowanego przez gminę Koszęcin wspólnie z bułgarską gminą Kazanlak projektu; „Podobni, a jednak różni – zwyczaje i tradycje w kreowaniu tożsamości regionalnej i narodowej”.

Dom Kultury w Koszęcinie w miniony piątek gościł trzech znawców śląskiej gwary, którzy w towarzystwie mieszkańców debatowali na jej temat. Wśród gości znaleźli się: Marek Szołtysek – znany i ceniony autor książek o Śląsku, felietonów prasowych i radiowych oraz programów telewizyjnych, dr Józef Kulisz – pracownik naukowy, a jednocześnie prezes Tŏwarzistwa Piastowaniŏ Ślōnskij Mŏwy DANGA, Józef Jędruś – laureat konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku” oraz gość specjalny - Krzysztof Respondek – znany aktor, piosenkarz i członek Kabaretu „RAK”.

Podczas dyskusji podejmowano tematy poważne, dotyczące tożsamości lokalnej, pojęcia heimatu w kontekście śląskości, braku komunikacji jako problemu cywilizacyjnego, perspektywy przyszłości gwary lokalnej i samej próby kodyfikacji śląskiej godki, która wzbudza wiele kontrowersji. Jak to na Śląsku, nie mogło być do końca poważnie, bo debata była przerywana wieloma „wicami” w wykonaniu Marka Szołtyska, nawet Krzysztof Respondek na zakończenie dyskusji dał krótki „przedsmak” swojego koncertu.

Konkluzją żywej debaty była nadzieja, że gwara śląska nie zniknie tak szybko jak spodziewają się tego językoznawcy, bo choć w każdym zakątku województwa trochę się różni, wciąż stanowi o naszej tożsamości.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto