Częstochowa: W Ratuszu Miejskim rozstrzygnięto wojewódzki konkurs o Żołnierzach Wyklętych [ZDJĘCIA]. Młodzież z naszego województwa pamięta o historii Żołnierzy Wyklętych, o czym świadczy rekordowe zainteresowanie wojewódzkim konkursem, który rozstrzygnięto w Ratuszu Miejskim w Częstochowie.

Częstochowa: W Ratuszu Miejskim rozstrzygnięto wojewódzki konkurs o Żołnierzach Wyklętych [ZDJĘCIA]Częstochowianin Adam Chaduła okazał się zwycięzcą pierwszej edycji wojewódzkiego konkursu „Żołnierze wyklęci – niezłomni bohaterowie”, który zorganizowano w ramach ogólnopolskich obchodów upamiętniających żołnierzy wyklętych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas konferencji historycznej w Ratuszu Miejskim w Częstochowie.

Do udziału w konkursie zgłoszono łącznie 205 prac uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa. Wśród nich znalazło się 110 prac ze szkół ponadgimnazjalnych, a 95 ze szkół gimnazjalnych. Najwięcej, bo aż 25 prac, pochodziło ze szkół z terenu Podbeskidzia.

Główna nagroda trafiła natomiast do Adama Chaduły z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie. – Trzeba pamiętać o żołnierzach wyklętych, którzy walczyli za wolność naszego kraju. Jestem bardzo zaskoczony wygraną – mówił licealista z Częstochowy.

Na drugim miejscu uplasowała się praca autorstwa Anny Smoleń z II Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.
Ex-aequo na trzeciej pozycji sklasyfikowano prace Zofii Pulcer, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie i Hanny Myrcik z Zespołu Szkół w Lublińcu.

Wyróżnienia w kategorii licealistów uzyskali natomiast Aleksandra Dukacz (Liceum Ogólnokształcące w Kamienicy Polskiej), Konrad Miter (Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie), Kamil Zieliński (VII Liceum Ogólnokształcące w Szczekocinach, a także Antoni Urbaś (Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie).

Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce przypadło Michałowi Borkowskiemu z Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Józefa w Częstochowie. drugie miejsce zajął Michał Wieczorek (Gimnazjum w Pawonkowie), a trzecie Wojciech Wysocki (Gimnazjum w Świerklańcu). Wyróżniono prace Ewy Kaczorowskiej (Gimnazjum nr 1 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu), Wanessy Starzyczny (Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie) oraz Paweł Kopyto z Gimnazjum w Pawonkowie.

Laureaci konkursu w czerwcu udadzą się na wyjazd studyjny do Belgii. Będą mieli okazję zwiedzić Gandawę, Brugię czy Brukselę, gdzie odwiedzą m.in. Parlament Europejski.

– Musimy wspólnie walczyć o naszą historię i ją pielęgnować. Tym młodym ludziom historia nie jest obojętna. Mają odwagę bić i upominać się o prawdę. Przygotowują prace na konkursy, ale nie robią to po to, by wygrać nagrodę, ale dlatego, żeby wiedzieć, z jakiego pięknego i dumnego narodu wyrastają. Będę prosiła wszystkie szkoły, by udostępniły prace uczniom całej szkolnej społeczności. Dziękuję nauczycielom, rodzicom i przyjaciołom, którzy prowadzili ich przez życie, by pamiętali o żołnierzach niezłomnych – mówiła do wszystkich zgromadzonych euro-posłanka PiS Jadwiga Wiśniewska, która od lat promuje akcję upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!