Gmina Pawonków otrzymuje podatki między innymi z działającej w Lipiu Śląskim cegielni

Gmina Pawonków otrzymuje podatki między innymi z działającej w Lipiu Śląskim cegielni. (© fot. Bartłomiej Romanek.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Znane są już wyniki konsultacji związanych z przywracaniem Lipiu Śląskiemu w gminie Pawonków statusu miejscowości, utraconego z nieznanych przyczyn w poprzednim stuleciu.

Wyniki konsultacji są co najmniej zastanawiające. Osoby biorące udział w głosowaniu, które odbywało się od 18 stycznia do 3 lutego na specjalnie przygotowanych kartach w Urzędzie Gminy w Pawonkowie oraz w Lokalnym Centrum Społeczno-Kulturalnym w Lisowicach, opowiedziały się za utworzeniem sołectwa i miejscowości Lipie Śląskie, a przeciwko utworzeniu miejscowości Lipie Śląskie.

Wydaje się, że wyniki konsultacji potwierdziły obawy mieszkańców, którzy zgłaszali zastrzeżenia, co do treści pytań. Ich zdaniem cała ankieta była niejasna, dlatego trudno uważać ją za miarodajną.

W konsultacjach społecznych udział wzięło w sumie 103 osoby spośród 834 uprawnionych. W większości byli to mieszkańcy Lipia Śląskiego, którym bardzo zależało na odzyskaniu statusu miejscowości.

Za utworzeniem miejscowości były 34 osoby, przeciwko 36, a aż 33 głosy były nieważne.

Za utworzeniem miejscowości i sołectwa Lipie Śląskie było 52 osoby, a przeciwko 48. Co ciekawe oddano w sumie aż 13 nieważnych głosów w sprawie ustalenia przyszłych granic sołectwa.

Henryk Swoboda, wójt Pawonkowa nie ukrywa, że niezależnie od wyników konsultacji proces utworzenia miejscowości Lipie Śląskie nie będzie zatrzymany.

- Konsultacje były niezbędne z powodów prawnych, ale ich wyniki nie są wiążące. Nic nie zatrzyma procesu przywracania Lipiu Śląskiemu statusu miejscowości, nawet to, że wyniki konsultacji są dla mnie niespójne - twierdzi wójt Henryk Swoboda.

Wszystko wskazuje jednak na to, że władze gminy nie spełnią w całości oczekiwań mieszkańców Lipia, którzy chcieli utworzenia miejscowości i sołectwa. Prawdopodobnie nowe sołectwo w ogóle nie powstanie.

- Radni już dyskutowali na ten temat. Zdania są podzielone, ale wiele wskazuje, że Lipie będzie miejscowością, ale nie utworzymy tam sołectwa - mówi wójt Swoboda. - Duży wpływ na taką sytuację miała na pewno sprawa gminy i miasta Ełk, o której głośno było w ubiegłym roku w mediach. Radni obawiają się, że utworzenie sołectwa będzie pierwszym krokiem do oderwania Lipia Śląskiego od naszej gminy i jego przejścia do Lublińca. Mieszkańcy na pewno nic by na tym nie zyskali, a my nie możemy ukrywać, że z powodu mniejszych podatków nasza gmina

straciłaby na tym finansowo - tłumaczy Henryk Swoboda.

Lipie Śląskie jest na pewno łakomym kąskiem, mimo że liczy nieco ponad 100 mieszkańców. W Lipiu od wielu lat funkcjonuje cegielnia. W przyszłej miejscowości znajduje się także wysypisko śmieci. Wpływy z podatków do kasy gminnej z obydwu przedsiębiorstw są niemałe, a Pawonków faktycznie na zmianie granic wiele by stracił.

Poza tym Lipie Śląskie można wykorzystać turystycznie i marketingowo, bo właśnie na terenie miejscowej cegielni odkryto szczątki pierwszego polskiego drapieżnego dinozaura. Muzeum Paleontologiczne usytuowano jednak w Lisowicach.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!