Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Lublińcu. Głosowanie to formalność. Tylko jeden projekt z pozytywną oceną

AKC
Fot. UM Lubliniec
Z ośmiu propozycji projektów Budżetu Obywatelskiego, które wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Lublińcu w okresie od 9 czerwca do 27 czerwca, pozytywną ocenę formalną i opinię merytoryczną dokonywaną przez właściwe wydziały Urzędu Miejskiego otrzymała tylko jedna propozycja, złożona przez Olgierda Kniejskiego pt. „Ruch to zdrowie”.

13 lipca odbyło się posiedzenie zespołu do ostatecznej rekomendacji propozycji projektów. W skład zespołu weszły następujące osoby: Anna Jonczyk-Drzymała - zastępca burmistrza i przewodnicząca zespołu, Maria Dmitriew – członek Komisji Finansowo-Ekonomicznej, Mikołaj Naczyński – przewodniczący Komisji Gospodarczej i Rynku Pracy, Stanisław Kowalczyk – przewodniczący Lublinieckiej Rady Kultury i Zygmunt Anczok – przewodniczący Lublinieckiej Rady Sportu.

Wniosek pt. „Ruch to zdrowie” został poddany pod głosowanie jawne i otrzymał pozytywną rekomendację liczbą głosów: 5 „za”, 0 „przeciw” i 0 „wstrzymujących się”.

Zgodnie z zapisem Uchwały nr 212/XXI/2016 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 28.04.2016 r., zespół może rekomendować wyłącznie te propozycje projektów , które otrzymały pozytywną opinię merytoryczną. Przez wydanie opinii rozumie się w szczególności zweryfikowanie szacunkowego kosztorysu dla projektu oraz uznanie projektu za możliwy do realizacji lub niemożliwy do realizacji wraz z uzasadnieniem. Opinie wydaje się na karcie obiegowej analizy projektu.

Projekt Olgierda Kniejskiego pt. „Ruch to zdrowie” przewiduje doposażenie orlika przy ul. Kochcickiej w urządzenia siłowni napowietrznej typu: orbitrek, wyciskanie siedząc, podciąg, twister.

W kosztorysie oprócz zakupu urządzeń uwzględniono również ich montaż. Podano koszt realizacji projektu w wysokości 26.500zł. Projekt adresowany jest do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, w tym mieszkańców pobliskiego DPS-u. Zaproponowana siłownia zewnętrzna ma na celu propagowanie idei zdrowego i aktywnego stylu życia z uwzględnieniem potrzeby integracji społecznej wśród mieszkańców dzielnicy tzw. wieży ciśnień oraz wszystkich mieszkańców miasta Lublińca.

Głosowanie na propozycje projektu przez mieszków Lublińca odbywać się będzie od 29 lipca do 16 sierpnia 2016r, a ostateczne ogłoszenie wyników głosowania nastąpi 17 sierpnia.

- Z uwagi na zaistniałą sytuację, wystarczy jeden poprawnie oddany głos, aby projekt mógł zostać zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zapis uchwały regulującej lubliniecki budżet obywatelski nie przewiduje sytuacji, w której pozytywną rekomendację otrzymuje tylko jeden projekt. W związku z powyższym, projekt musi zostać poddany pod głosowanie mieszkańców - wyjaśnia wiceburmistrz, Anna Jonczyk-Drzymała.

Z uwagi na fakt, iż w tak krótkim czasie nie uda się przeprowadzić do końca roku kolejnej procedury wyboru i realizacji projektu, środki niewykorzystane w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego, przerzucone zostaną na kolejny rok budżetowy.

Dlaczego tylko jeden z ośmiu projektów otrzymał pozytywną oceną? Otóż, jak mówi pani wiceburmistrz, popełniono szereg błędów, które dyskwalifikowały wnioski.

- M.in. wnioskodawcy zaniżyli kosztorysy proponowanych zadań podając ceny bez VAT-u cz nie, uwzględniając kosztów prac niezbędnych przy realizacji zadania. Niektóre propozycje projektów nie spełniały wymogów celowości, gospodarności i racjonalności wydatkowania środków publicznych, bo jaki jest cel w wymianie stojących w centrum miasta donic i ławek, które są w dobrym stanie technicznym na bardzo podobny model, wykonany z takiego samego materiału? Projekt dotyczący postawienia dodatkowych ławek i stojaków na rowery na rynku lublinieckim okazał się niemożliwy do zrealizowania z uwagi na brak wolnej przestrzeni. Na rynku muszą być zachowane ciągi komunikacyjne i strefy bezpieczeństwa, tak aby wszystkie osoby piesze, goście korzystający z ogródków sezonowych oraz samochody dostawcze miały swobodną przestrzeń komunikacyjną. Wszystkie nowe elementy małej architektury wymagają uzgodnień konserwatorskich, których w projektach zabrakło - wyjaśnia Jonczyk-Drzymała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto