Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek Nadleśnictwa Koszęcin po remoncie będzie połączeniem tradycji z nowoczesnością

AKC
Fot. ARC Nadleśnictwa
Nadleśnictwo Koszęcin wyprowadzi się ze swojej siedziby. Spokojnie, tylko na rok, a to ze względu na modernizację obiektu - najstarszej siedziby Lasów Państwowych w Polsce.

Historia siedziby Nadleśnictwa Koszęcin sięga 1810 r. (skrzydła boczne dobudowano w późniejszych latach). Budynek należał do Zarządu Dóbr księcia Hohenlohe-Ingelfingen, od 1945 r. jest w posiadaniu Lasów Państwowych.

Ostatnie remonty obiektu prowadzone były w latach 80. - wówczas wymieniono stolarkę okienną, wcześniej wymieniono dachówkę cementową na blachę.

W latach 2003-2004 wykonano częściowy remont biur. Planowany remont będzie kompleksowy, a wraz z nim siedziba Nadleśnictwa stanie się, obok zespołu pałacowo-parkowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", wizytówką Koszęcina.

- W zeszłym roku zakończono remont siedziby zespołu Śląsk, wyremontowano też pięknie kościół w Bruśku i my też poszukiwaliśmy środków na modernizację naszej siedziby. Udało się - mówi Krzysztof Lysik, nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin. - Chcemy przywrócić piękno tego obiektu z XIX w. W chwili obecnej jesteśmy na etapie postępowania przetargowego, jeśli wszystko pójdzie dobrze to za ok. 1,5 - 2 miesiące rozpoczną się pierwsze prace modernizacyjne - dodaje.

Plany są ambitne, zakładają połączenie tradycji z nowoczesnością. Zadanie nie było łatwe, gdyż prace projektowe na każdym etapie prowadzono pod nadzorem Śląskiego Urzędu Ochrony Zabytków w Częstochowie. Sam remont również będzie prowadzony pod jego okiem.

Roboty będą szeroko zakrojone, ale kubatura budynku niewiele się zmieni, bo i nie może.
- Budynek od 1960 r. jest wpisany do rejestru zabytków i jest pod opieką konserwatora zabytków. Pani konserwator Małgorzata Panek z Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach Delegatura w Częstochowie, dała naprawdę wiele cennych uwag i wskazówek na etapie projektowania, to dla nas ogromna pomoc - podkreśla nadleśniczy.

Modernizacja budynku będzie polegać nie tylko na przywróceniu jego pierwotnego piękna, ale także połączenia go z nowoczesnością.

- Chcemy wykorzystać alternatywne źródła energii przez zastosowanie do ogrzewania pompy ciepła, a także tak zagospodarować budynek, by w przyszłości mógł służyć celom edukacyjnym. Chcemy wyremontować niewykorzystywane dotychczas piwnice i stworzyć np. Izbę Pamięci, organizować wystawy itd., by osoby odwiedzające gminę Koszęcin mogły poznać jej historię - mówi Lysik.

W ramach modernizacji wyburzony zostanie garaż i część magazynów, zmieni się poszycie, będzie zmienione z blachy na dachówkę z tzw. bawolimi oczami.

Metamorfozę przejdzie również teren wokół obiektu, przybędzie zieleni, będzie nowy płot, powiększony parking dla klientów i pracowników.

- Projekt modernizacji to ogrom dokumentacji, tym bardziej należą się słowa uznania dla pracowników starostwa, którzy sprawnie przez nią przebrnęli, wykonali wielką pracą. Musieliśmy spakować całość w busa, w samochodzie osobowym brakło miejsca - śmieje się nadleśniczy.

Na zewnątrz zostaną odtworzone witraże z żurawiem.
- Obecnie ten ptak jest często spotykany, niegdyś w Koszęcinie było jedyne stanowisko żurawia na Śląsku i chcemy, żeby znalazł się na jednym z witraży na tzw. oranżerii znajdującej się od strony parkingu - wyjaśnia nadleśniczy.

Remont siedziby Nadleśnictwa Koszęcin będzie się wiązał z utrudnieniami w ruchu drogowym, gdyż część prac będzie prowadzona blisko drogi w związku z czym będzie konieczność jej częściowego zamknięcia. To, jak zapewniają leśnicy, będzie się odbywać możliwie jak najsprawniej, by ograniczyć uciążliwości dla mieszkańców i kierowców. Na czas remontu, wszystkie sprawy, które interesanci załatwiali w Koszęcinie, będą realizowane w budynku nadleśnictwa w Piłce.

Remont ma potrwać rok - tak, by został otwarty na sierpniowe Cietrzewisko

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto