Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska w Woźnikach przyniosły unikalne w skali światowej odkrycie

AKC
Wykopaliska w Woźnikach
Wykopaliska w Woźnikach Fot. Tomasz Sulej
Wykopaliska w Woźnikach przyniosły unikalne w skali światowej odkrycie. Byłe wyrobisko skrywa w swoich pokładach niezwykłe okazy sprzed setek milionów lat. W poniedziałek paleontolodzy znaleźli tu prawdziwe "cudeńko".

Unikalnego w skali światowej odkrycia dokonała grupa studentów Uniwersytetu Warszawskiego pod okiem dr. Tomasza Suleja z Instytutu Paleobiologii Państwowej Akademii Nauk w Warszawie.

W poniedziałek na byłym wyrobisku w Woźnikach odkryli oni czaszkę z żuchwą cyklotozaura, płaza żyjącego 230 mln lat temu, jeszcze przed dinozaurami.

- Na całym świecie są może cztery takie znaleziska, nigdzie indziej nie ma tak małych czaszek. Rozpoczęliśmy nasze wykopaliska paleontologiczne w poniedziałek i już pierwszego dnia dokonaliśmy takiego odkrycia. Będziemy tu pracować jeszcze przez dwa tygodnie, niczego nie zakładamy, ale na tutejszym wyrobisku można znaleźć różne cudeńka - mówi z ekscytacją Sulej.

Cyklotozaury występowały w późnym triasie na terenie dzisiejszej środkowej Europy i Ameryki Północnej. Wielkość ciała nieznacznie przekraczała 2 m, a czaszka mierzyła do 57 cm.

Cyklotozaur był gadem drapieżnym, ziemnowodnym i polował podobnie jak dzisiejsze aligatory.
Szkielety cyklotozaurów znajdywane są w Niemczech oraz w Polsce. Najliczniejszego i najbardziej kompletnego materiału dostarczyło stanowisko paleontologiczne w Krasiejowie.

Na kości czaszki cyklotozaura natrafiono również w Lipiu Śląskim. Tutejszy cyklotozaur okazał się nawet większy od tego w Krasiejowie, gdzie znaleziono pierwszą na świecie kompletną żuchwę i kości długie tego gatunku. Tutejszy płaz liczył ok. 4-5 metrów.

Wykopaliska w Woźnikach prowadzone są od 7 lat

Cyklotozaur to nie jedyne odkrycie, jakiego dokonano na terenie woźnickiej cegielni. Badania prowadzone są tu od 2006 r..

Dotychczas udało się tutaj znaleźć szczątki wielu grup płazów i gadów żyjących na tym terenie 230 milionów lat temu. Są to prawdopodobnie najstarsze ze wszystkich lądowych zwierząt, jakie do tej pory znaleziono na Śląsku.

Do tej pory w Woźnikach, paleontolodzy natrafili na szczątki rekina i ryby dwudysznej, które również są niezwykle rzadkie.

- Wykopaliska w Woźnikach prowadzimy już od kilku lat, cały czas znajdujemy ciekawe rzeczy. W ubiegłym roku wykopaliśmy warstwę z kośćmi. Myślę, że wiele jeszcze przed nami - mówi Sulej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto