Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

130 imprez, czyli "Aleje tu się dzieje"

js
janusz strzelczyk
Ruszyła trzecia już edycja programu "Aleje tu się dzieje". Do końca sierpnia odbędzie się 130 imprez muzycznych, teatralnych, plastycznych, w al. Najświętszej Maryi Panny, na placu Biegańskiego i na Promenadzie im. Niemena.

Każdy z dni tygodnia będzie miał przypisaną swoją tematykę:

Poniedziałek - literatura i podróże

Poniedziałki w alejach będą należeć do miłośników literatury i podróży. W Odwachu znów zagoszczą topowi pisarze i globtroterzy. W maju będą to: Jacek Dehnel, Marcin Wroński, Przemysław Kossakowski i Wojciech Jagielski. Literaci zdradzą sekrety warsztatu, będą mówić o swoich inspiracjach i czytelniczych fascynacjach. Podróżnicy podzielą się doświadczeniami z wypraw. Opowiedzą o lądowych i morskich trasach, zdobywaniu najwyższych szczytów i podróżach do wnętrza ziemi. Wieczorami na otwarte imprezy muzyczne zaprasza także Klub Carpe Diem.

Wtorek - idzie nowe – film i fotografia

Alejowe wtorki po raz pierwszy zdominują film i fotografia. Wtorek: Filmto przegląd produkcji filmowych niezależnych twórców związanych z Częstochową. Będą mu towarzyszyć spotkania z autorami filmów. W maju zobaczymy produkcje nagrodzone w Konkursie "Częstochowa w kadrze" oraz film Krzysztofa Kasprzaka "Częstochowa 1962 rok". Będą mu towarzyszyć spotkania z ich twórcami. Z kolei Wtorek: Fotografia to wspólne hasło dziesięciu otwartych spotkań z fotografami, realizowanych w ramach dziesięciolecia miejskiego konkursu "Klimaty Częstochowy". Będą dotyczyć rozmaitych technik fotografowania (np. majowa Fotografia – Solarigrafia). Wzbogacą je pokazy zdjęć tzw. slajdshow oraz dyskusje. We wtorkowe wieczory nie zabraknie także propozycji dla melomanów. Powróci Muzyczny Przystanek Cafe29 w restauracji Resto & Cafe 29, gdzie rozlegną się standardy muzyki rozrywkowej i jazzowej w nowych aranżacjach.

Środa dla teatromanów

W środy, tradycyjnie, Plac Biegańskiego zmieni się w letnią scenę teatralną. Obok występów Teatru im. Adama Mickiewicza i Teatru Ognia pojawi się tu nowość - Alternatywa między ścianami (nazwa bierze się z tego, że przedstawienia będą prezentowane na parkingu między Ratuszem a Odwachem). Pod "artystycznym dowództwem" Wojtka Kowalskiego zostaną wystawione spektakle (kameralne formy, na podstawie autorskich scenariuszy) wybranych, krajowych teatrów. Na wszystkich, którzy zechcą spod sceny teatralnej przenieść się w pobliże sceny muzycznej, czekają koncerty w restauracji Dobry Rok w III Alei.

Czwartki – tylko muzyka

W czwartki na Placu Biegańskiego będzie rozkładana scena, na której wystąpią nasi częstochowscy muzycy w cyklu Lokalna Akustyka. Ich granie będzie przeplatane serią jazzowych koncertów, na które zaprasza Michał Walczak. Miejscowe zespoły i składy jazzmanów z innych miast w zgodzie z muzycznym parytetem.

Piątki – muzyczne spotkania i podróże

Piątkowe popołudnia wypełnią koncerty w Muzycznym Punkcie Spotkań Jarosława Woszczyny i Muzyczne podróże z Michałem Roratem. W repertuarze obu serii nie zabraknie znanych przebojów krajowych i światowych gwiazd. Ponadto, na nowy, muzyczny, Alternatywny/Folkowy Czajzaprasza Cafe Belg.

Sportowa sobota

Koniec tygodnia to czas na rekreację. Na alejowe aktywności poprawiające kondycję, zdrowie i samopoczucie zaprasza klub Taurus. Sobotnią rozrywkę taneczną zapewni Don Kichot (od czerwca). Nie zbraknie także plenerowych rozgrywek sportowych.

Koncertowa niedziela

W niedziele Magdalena Mirowska proponuje Podwieczorki z klasyką – plenerowe koncerty muzyki klasycznej z udziałem zespołów kameralnych związanych z Filharmonią Częstochowską, absolwentów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Częstochowie i gości. Z kolei Krzysztof Niedźwiecki poleca swoje muzyczne show "Jeden Człowiek na Scenie".

Wprawdzie projekt „Aleje – tu się dzieje” rusza 4 maja, jednak jego pierwsza odsłona nastąpi już jutro, 30 kwietnia – częstochowski odwach odwiedzi Janusz Rudnicki, pisarz związany m. in. ze środowiskiem miesięcznika „Twórczość”, na łamach którego publikował swoje „Listy z Hamburga”. Obecnie felietonista Gazety Wyborczej. Urodzony w 1956 roku w Kędzierzynie-Koźlu autor stał się emigrantem politycznym i od 1983 roku mieszka w Hamburgu, gdzie studiował slawistykę i germanistykę, tam również przełożono fragmenty jego dzieł na niemiecki. To jednak nie koniec, ponieważ książki Rudnickiego wziął na warsztat Wojtek Kowalski. Aktor naszego Teatru From Poland wystawi monodram inspirowany jego prozą. Premierę spektaklu zobaczymy w OPK „Gaude Mater” zaraz po spotkaniu autorskim.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto