Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w powiecie lublinieckim. Trawją przygotowania na cmentarzach

Angelina Kita, Bartosz Walenta
Wojciech gembala
Pierwszy listopada już we wtorek. Ale już od dawna na cmentarzach w powiecie lublinieckim pojawia się mnóstwo ludzi.

Sprzątają nagrobki, palą znicze. Przygotowują groby bliskich na ich wielkie święto. Święto zmarłych. My sprawdziliśmy w tym roku jak jest z tymi zapomnianymi cmentarzami. Zabytkowe nekropolie w powiecie lublinieckim, chociaż często już zapomniane, z roku na rok pięknieją. Dbają o nie władze miast i gmin, mieszkańcy i wolontariusze. Dzięki nim nie zarosły chaszczami. Jedyną nekropolią, która od wielu lat nie zmieniła swojego oblicza i niszczeje jest stary cmentarz ewangelicki w Koszęcinie.

Zapomniane, ale zadbane

Zabytkowe nekropolie w powiecie lublinieckim z roku na rok są coraz ładniejsze. Jedyną nekropolią, która niszczeje jest stary cmentarz ewangelicki w Koszęcinie.
Urząd Gminy w Koszęcinie jednak uspokaja, że już w przyszłym roku cmentarz ewangelicki stanie się miejscem zadumy dla mieszkańców tej miejscowości. - Podpisaliśmy już porozumienie ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim, na mocy którego w przyszłym roku wykonamy na tym cmentarzu alejki spacerowe i zadbamy o zieleń. Na cmentarzu powstaną także ławeczki. Chcemy, żeby dla mieszkańców naszej gminy było to miejsce na spacer i chwilę zadumy - mówi Grzegorz Ziaja, wójt Koszęcina, który podkreśla, że przyszłoroczne prace to jedynie pierwszy etap rewitalizacji cmentarza.

Na terenie starego cmentarza ewangelickiego ma powstać coś na wzór ogrodu biblijnego, miejsca, które upamiętniałoby ofiary tragedii, które dotknęły Polskę i Śląsk. - Formuła ogrodu biblijnego jest otwarta. Pierwszy etap tej inwestycji to tylko absolutne minimum. Później będziemy się zastanawiać nad sposobem upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje - mówi Grzegorz Ziaja.

O zabytkowe nekropolie dbają także w innych miastach. Władze Lublińca w tym roku wyremontowały nagrobek Jana Nikodema Jaronia (pseudonim Nikodem Arios), poety i dramatopisarza, uczestnika III Powstania Śląskiego. W Woźnikach remontowane jest ogrodzenie cmentarza parafialnego. - Etapami zmieniamy ogrodzenie naszego cmentarza. W Święto Zmarłych będziemy kwestowali. Pieniądze zostaną wykorzystane na remont ogrodzenia oraz na zakończenie remontu zabytkowego kościoła św. Walentego, który znajduje się na cmentarzu. Świątynia jest już niemal w całości wyremontowana, ale warto byłoby wymienić jeszcze ławki - mówi Alojzy Cichowski, burmistrz Woźnik.

Warto zobaczyć stary cmentarz żydowski w Cieszowej, który bardzo ucierpiał podczas trąby powietrznej przed trzema laty. Został jednak uporządkowany dzięki pracy wolontariuszy. Cieszowa jest najstarszą miejscowością gminy Koszęcin, a nekropolia jest prawdopodobnie jednym z najstarszych w Europie żydowskich cmentarzy. Pod nazwą Cessova wieś pojawiła się już w 1305 roku, ale wiadomo, że istniała już wcześniej. Od XVI wieku Cieszową zamieszkiwali Żydzi.
W Lublińcu uporządkowano cmentarz żydowski, na którym spoczywają członkowie rodziny św. Edyty Stein, patronki Lublińca. Nekropolia powstała w 1845 roku. W 1865 roku gmina żydowska powiększyła nekropolię. Wybudowano kaplicę, kostnicę i pomieszczenie do rytualnych obmywań. Na początku drugiej wojny światowej cmentarz zamknęli Niemcy, później trafił on pod opiekę państwa, a od 1983 roku w ręce Ligi Ochrony Kraju.

Chyba najbardziej zapomnianą nekropolią w powiecie jest cmentarz, należący w przeszłości do szpitala psychiatrycznego. Spoczywa na nim kilkaset osób m.in. światowej sławy niemiecki archeolog Maksymilian Uhle. W Święto Zmarłych wielu lublińczan zapala także znicz na mogile upamiętniającej 194 dzieci, ofiary hitlerowskich eksperymentów medycznych.

Dzięki pracy wolontariuszy pod przewodnictwem majora Tadeusza Lipińskiego, byłego Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Lublińcu, dwa lata temu uporządkowano cmentarz wojskowy w Lublińcu. Wszystkie zaniedbane kwatery zostały pomalowane i wyczyszczone.BAW

VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto