MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

85 lat na scenie

MAREK LIBERADZKI
Chór Lutnia podczas jubileuszowego koncertu w Miejskim Domu Kultury w Koszęcinie. Fot: MAREK LIBERADZKI
Chór Lutnia podczas jubileuszowego koncertu w Miejskim Domu Kultury w Koszęcinie. Fot: MAREK LIBERADZKI
Historia zespołu sięga 1919 roku, kiedy powstało Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe Świętego Jacka. Działająca przy nim sekcja śpiewu po kilku latach przekształciła się w Towarzystwo Śpiewacze Lutnia, które wkrótce ...

Historia zespołu sięga 1919 roku, kiedy powstało Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe Świętego Jacka. Działająca przy nim sekcja śpiewu po kilku latach przekształciła się w Towarzystwo Śpiewacze Lutnia, które wkrótce zostało przyjęte do Tarnogórskiego Okręgu Śląskich Kół Śpiewaczych.


Łyk historii

Po przerwie wymuszonej II wojną światową chór wznowił działalność, by ponownie zamilknąć w 1954 roku. Przerwa trwała prawie trzy dziesięciolecia. W 1983 r. zespół reaktywowali ksiądz Tadeusz Fryc i Edward Wieczorek, a swój pierwszy występ Lutnia dała podczas uroczystości bierzmowania rok później.

- Ówczesnym dyrygentem był Józef Mitas, człowiek, który wszystkie prowadzone przez siebie zespoły doprowadził na szczyty chóralistyki - mówi Jan Myrcik, koszęciński historyk.

Przez kilka lat zespół działał przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, by w 1988 r. znaleźć się pod skrzydłami Domu Kultury.


Dzień dzisiejszy

Lutnia liczy obecnie 34 członków. W swoim repertuarze ma około 200 pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych. Występuje podczas uroczystości z okazji świąt państwowych i religijnych, nie brakuje ich także na wiejskich festynach. Chór bierze również udział w licznych konkursach i przeglądach, nie raz wracając z nich "z tarczą". Z okazji jubileuszu 85-lecia wydano specjalną monografię zespołu oraz płytę "Kolędy i pastorałki 2004".

Kilka dni temu w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się uroczysta msza święta w intencji członków chóru, którą muzycznie oprawiły chór-jubilat oraz chór Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Koszęcinie. W Domu Kultury odbył się koncert, podczas którego zespół zaprezentował pieśni m.in. Moniuszki, Chopina i Verdiego. Nie zabrakło również hymnu Unii Europejskiej - "Ody do radości", którą koncert rozpoczęto.

W holu można było nabyć wydawnictwa związane z Lutnią, stowarzyszeniami muzycznymi oraz historią Śląska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto